Péče o čmelín po sezóně

Na podzim, když po přirozeném vývoji každý čmeláčí roj zanikne, je nutné úl vyčistit. Celý obsah úlů se doporučuje spálit, úl dobře vykartáčovat a vymýt a přes zimu jej dát vymrznout a vyvětrat. Na jaře jej použijeme pro nový chov.  Nemusíme mít obavy, že v úlu zůstane zimovat mladá královna. Tato často tradovaná informace se nezakládá na pravdě. Mladé královny zimují zahrabány v zemi mimo hnízdo. Pokud máme dřevěný čmelín, nic nezkazíme jeho vypálením benzínovou lampou. Čmelín můžeme poté uklidit do kůlny nebo garáže, aby měl delší životnost  a byl dobře připraven na přenesení ven v předjaří.

čmelák polní (Magabombus pascuorum) olétaná dělnice koncem léta – foto J. Čížek

A to už je zase jiný příběh, na který je dobré být připraven tím, že si už na podzim připravíme novou náplň hnízda a umístíme ji někam, kde v ní mohou zimovat myši nebo rejsci. Jak už víme, jejich zápach je pro čmeláčí matky velmi atraktivní. Pokud se nám nechce pátrat po myších hnízdech, zkuste si říci v prodejnách se zvířaty. Rádi vám piliny či hobliny, nasáklé myším pachem zdarma věnují, jen buďte připraveni na nechápavé pohledy prodavačky :-).

popisek je zbytečný – jednim slovem nádhera (a bez chemie)

V zimě si můžeme, při každém kousnutí do ovoce ze zahrádky, vzpomenout na v zemi zimující mladé čmeláčí matky a jen obdivovat sílu přírody a její zákonitosti. Za to dobré ovoce a dobrý pocit ta naše trocha námahy určitě stojí.  Kdo si již tuto pomoc čmelákům vyzkoušel ví, že je to moc hezký pocit, pozorovat královnu, jak se poprvé vrací do nabídnutého úlu, dělnice i královny při pilné donášce pylu a nektaru potomstvu, nehledě na počasí i teplotu a s úspěšným vyvrcholením na konci léta, kdy můžeme vidět mladé královny, nádherně vybarvené, vylétávat z úlu.

 ponechané uschlé stonky rostlin poskytují  v zimě úkryt a izolaci pro mnoho druhů hmyzu