Jak čmelákům můžeme pomoci

Pokud jsme šťastnými majiteli alespoň pár m2 zahrady, můžeme poměrně snadno čmelákům v našem okolí pomoci a dokonce se pokusit je přilákat k hnízdění na naší zahradě. Ale pomoci může i majitel dvorku, balkonu nebo lodžie.

Základem pomoci čmelákům je výsadba pestré směsi rostlin a stromů, aby od jara do podzimu v okolí domu něco kvetlo a čmeláci měli dostatek potravy.  Čmeláci milují například hluchavky, květy ovocných stromů a vrby. Hlavně vrby jívy, které bohužel z naší přírody stále víc mizí, jsou na jaře, pro své brzké kvetení, hlavním zdrojem potravy probuzených královen.

pěkné pro oči, snadné na údržbu (sekáme 2 x ročně), užitečné  nejen pro čmeláky foto. J. Svoboda www.ekozahrady.com

Proto by na našich zahradách, ale i třeba v truhlících nebo na záhonku před panelovým domem měly kvést hmyzosnubné, medonosné rostliny, včetně těch velmi časných, a také vhodné keře a stromy. Samička a později dělnice nosí potomkům pyl bohatý na proteiny, který potřebují i pro sebe.

vysetá louka – foto J. Svoboda www.ekozahrady.com

Nahrazení alespoň kousku trávy v okolí kvetoucí loukou, čmeláci také velmi uvítají. A pokud ji nebudete sekat celou najednou, ale postupně, čmeláky přímo nadchnete. Nutno dodat, že louka je potěšením i pro nás díky množství barev květů, na kterých se stále něco děje. To vše anglický trávník nabídnout nemůže.

 kvetoucí louka na panelovém sídlišti – foto J.Svoboda www.ekozahrady.com

Samozřejmě ne každý vlastní zahradu, ale i tak je možné umístit čmelín na dvorku, nebo na balkoně ve městě. Čmeláci preferují potravní zdroje v blízkosti hnízda, ale pokud je potřeba,  některé druhy (zejména čmelák zemní) si je dokážou najít v okruhu až několika kilometrů a brilantně najít vždy cestu zpět, třeba na ten správný balkon. V principu platí, že kde je vhodná pastva pro čmeláky, víc se jich tam zdržuje. A kde se jednou sami usadí nebo kde je uměle usadíme, a kde dokončili svůj vývojový cyklus, tam se na jaře rádi vracejí k novému hnízdění. Královny zejména čmeláků rokytových a zemních, případně i skalních a lučních, se rády navíc vracejí k hnízdění do úlků, v nichž se zrodily.